Pek çok sektörde geniş bir kullanım alanına sahip olan sfero döküm; endüstri alanında en çok kullanılan dökümler arasındadır. Bir diğer ismi küresel grafitli dökme demir olan sfero döküm, kendi özgü bir demir türü olup dökümden önce magnezyumla özel bir aşılamaya tabi tutularak dayanıklılığının büyük oranda artması sağlanarak üretilir. Her ne kadar yurt dışında geniş bir kullanıma ve üretime sahip olsa da sfero dökümün ülkemizdeki uygulaması görece daha azdır. Bunun temel sebeplerinden birisi ise üretim sırasında dikkat edilmesi gereken teferruatın fazla olması ve detaylı bir çalışma gerektirmesidir. Ancak, bütün bunları bir kenara bıraktığımızda kullanışlı bir döküm olup geniş kullanım alanı ile dikkat çekmektedir.

Sf ero Kullanım Alanları

Sfero döküm; sahip olduğu dayanıklı yapısı ve kullanışlı olması ile en çok kullanılan döküm türleri arasındadır. Sferonun kullanıldığı sektörler şu şekilde sıralanabilir:

•    Sfero döküm, otomotiv sektöründe krank millerinin, tekerlek göbeklerinin, direksiyon dişli kutusunun ve difranisyel kutusunun üretiminde kullanılır.

•    Makine endüstrisi söz konusu olduğunda da geniş bir kullanım alanına sahip olan sfero, makine kalıplarında, dişlilerde ve akslarda kullanılmaktadır.

•    İnşaat sektöründe beton karıştırıcı parçalarında ve vinç parçalarında sfero kullanılmaktadır.

•    Tarım alanında ise özellikle traktörlerde sfero kullanımına rastlanmaktadır.

•    Kimya alanında sfero kullanımı ise çoğunlukla valfler, pompalar, plastik karıştırıcılar, doğalgaz nakil boruları ve diğer ürünlerde görülmektedir.

•    Enerji, metalürji ve madencilik sektörlerinde de geniş bir sfero kullanımına rastlamak mümkündür.