Kum döküm, bir metal döküm tekniğidir. Pek çok farklı metal döküm tekniği bulunmasına rağmen kum dökümü bunların en yaygın kullanılanlarındandır. Bu teknikte, dökümü yapılacak olan nesnenin bir kopyası, döküm kumu içine bırakılır; oluşan boşluğa erimiş metal doldurulur ve döküm parçanın tüm ayrıntıları toplanır. Boşluk soğuduğunda metal nesne kumdan çekilerek dökümü yapılan ürünün orijinal tasarımı yakalanmış olur.


Kum dökümü, en çok kullanılan döküm türleri arasında yer almakta olup gerek kolay uygulanabilir olması gerek pratik olması ile ön plana çıkar. Dökümhanelerde gerçekleştirilen kum döküm yöntemi sayesinde bir metal parçanın orijinal tasarımı tam anlamıyla yakalanmış olur. Bu noktada, dökümü yapılacak olan parçanın şekil analizi ve kum kalıbı formdan nasıl çıkacağı önceden tespit edilir. Kum dökümün en önemli kısmı kum kalıbı kalıptan çıkarmak olup erimiş metalin dökülmesi için kum dökümde bir delik bırakmak gerekmektedir. Basit bir kum döküm işlemi için gereken malzemeler silika kum, parça kalıbı, fırın, kepçe, katı metal bloğu ve çekiçtir.


Kum döküm konusunda her zaman en iyi hizmeti sunan iş yerleri ile çalışmak gerekmektedir. Zira, işçilik gerektiren ve büyük bir özen ile gerçekleştirilmesi gereken kum döküm işlemi; sadece işinin ehli bir işletme tarafından layıkıyla gerçekleştirilebilir.

Eğer siz de kum döküm konusunda en iyi hizmeti almak istiyorsanız, o zaman sektörde yılların tecrübesine sahip olan Özmer Metal olarak her daim size en iyi hizmeti sunmaktayız.