Eski çağlardan günümüze kadar gelmiş olan bakır, geniş bir kullanım alanına sahiptir.Bronz Levha Hayatımızın ve tarihimizin vazgeçilmez madenleri arasında yer alan bakır, geniş kullanım alanı ile hayatımızın çeşitli yerlerinde karşımıza çıkan madenler arasındadır.

Bakır Özellikleri

Bakır da diğer tüm madenler gibi kendine has bazı özelliklere ve kişisel bir tarihe sahiptir. Bakırın özellikleri dendiğinde şu şekilde bir sıralama yapmamız mümkündür:

•    Bakırın yüksek ısı ve elektrik iletkenliği bulunmaktadır.
•    Atmosferik ortamlara dayanıklı bir metaldir.
•    Mukavemeti düşüktür.
•    Döküm ve kaynak kabiliyeti iyi değildir; soğuk bir şekilde şekillendirilir.
•    Elektriği en iyi ileten ikinci madendir; bu sebeple endüstride fazlasıyla geniş bir kullanıma sahiptir.
Bronz Levha
•    Pirinç ve bronz gibi alaşımların ana bileşenleri arasında yer almaktadır.
•    Periyodik cetvelde CU simgesi ile gösterilmektedir.

Bakır Nerelerde Kullanılır?

Bronz LevhaTarih boyunca geniş bir kullanıma sahip olmuş olan bakır; fiziksel ve kimyasal özellikleri sebebiyle vazgeçilmez bir elementtir. Bakır; ulaşımda, endüstride, elektrik ve elektronik alanında ve daha pek çok alanda kullanılmaktadır. Kimya, kuyumculuk ve boyacılık sektörü de bakırın yaygın bir şekilde kullanıldığı sektörler arasında yer almaktadır. Bakırın aynı şekilde dekoratif bir kullanımı da bulunmaktadır.Bronz Levha Her ne kadar dünya tarihinin en eski dönemlerinden beri kullanılmakta olan bir materyal olsa da değeri çok uzun yıllar boyunca bilinememiş, teknolojinin gelişmesiyle birlikte ise kullanım alanı hızlı bir şekilde artmıştır. Bu açıdan, teknolojinin gelişimi ile bakırın daha da değerli bir hale geldiğini söylemek mümkündür.Bronz Levha Üstelik, yaygın bir şekilde bulunan bu elementin bu kadar geniş bir kullanım alanına sahip olması da büyük bir avantajdır.